פסיכותרפיה ואימון מנטלי (Coaching)

פסיכותרפיה ממוקדת עולם עבודה ואימון מנטלי (Coaching) 

הפסיכותרפיה ממוקדת עולם העבודה והאימון המנטלי, שניהם פונים לאוכלוסיות שאינן קליניות ולאנשים המקיימים שגרת חיים בריאה ונורמטיבית. אלה מבקשים ללמוד ולהתפתח, להשיג את מטרותיהם ולשפר הישגים בעולם העבודה והקריירה, תוך שהם מתגברים על משוכות אישיות ובינאישיות.

בפסיכותרפיה ממוקדת עולם עבודה המטפל/היועץ חוקר באופן עמוק יותר את סיבת הפנייה של הנועץ, כאשר הוא מצויד בכלים מקצועיים רחבים לצורך מיפוי יכולות וקשיים: ידע תאורטי טיפולי רחב ומעודכן, היכרות עם קטגוריות אבחנה פסיכולוגיות והכשרה מקצועית יסודית אודות תהליכי שינוי נפשיים.

בנוסף, היועץ מביא איתו גם ידע וניסיון מתמשך בעבודה מול ארגונים – תרבות ארגונית, יחסי עבודה, שימוש בתוכניות עבודה, הובלת תהליכי שינוי ארגוניים, ניהול קונפליקטים, תהליכי קבלת החלטות ועוד.

בדומה לאימון (Coaching), הטיפול/הייעוץ חותר לכיוון פרקטי – תיפקוד מקצועי טוב או מפותח יותר. וכן, בדומה לאימון ישנו שימוש בתרגילים או במשימות אותן הפונה מבצע בין המפגשים, על מנת לאפשר להבין טוב יותר מה נתקע, וכן על מנת להעצים את השפעות תהליך השינוי. יחד עם זאת, המשימות אינן קבועות מראש ואינן סטנדרטיות. הן נבנות במשותף בין הפונה למטפל, מתוך הבנה ב'רזולוציה גבוהה' של צרכי הפונה ואפיוני הארגון. הבנה זו כוללת את יכולת המטפל לחקור ולהבין מה מניע את הפונה ומה בעולמו הפנימי מקשה להתקדם הלאה.

באימון נתמקד בפיתוח יכולות קוגניטיביות והתנהגותיות, תוך התבוננות על עולם המחשבות והרגשות ושיפור הדרגתי של הישגים וביצועים. בתהליכים ממוקדים מיינדפולנס (קשיבות) נקנה כלים לשינוי הרגלי חשיבה והתנהגות ולוויסות ריגשי ונעבוד על פרקטיקות להעצמה אישית ולהתמודדות עם קשיים המעכבים התפתחות.

העיסוק באימון מבוסס מיינדפולנס יאפשר לנועץ/מתאמן למקד תשומת לב לתהליכים מחשבתיים ורגשיים המעכבים אותו בעבודה ובקריירה. הוא ילמד לפתח ולתרגל באופן אקטיבי יכולת מטה-קוגניטיבית טובה להתמודדות אפקטיבית עם המציאות החיצונית של עולם העבודה בו הוא מתפקד.

סגור לתגובות.